<< wróć
Media / Dla Mediów / Mocny certyfikat LEED Gold dla Chmielnej 25

Mocny certyfikat LEED Gold dla Chmielnej 25

Firma LHI, znana między innymi z realizacji Nowego Domu Jabłkowskich, zdobyła w październiku br. certyfikat LEED Gold dla swej najnowszej inwestycji - budynku biurowo–handlowego przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie. Uzyskano aż 73 punkty na 110 możliwych, co oznacza przekroczenie poziomu wymaganego dla poziomu Gold aż o 13 punktów.

Firma LHI, znana między innymi z realizacji Nowego Domu Jabłkowskich, zdobyła w październiku br. certyfikat LEED Gold dla swej najnowszej inwestycji - budynku biurowo–handlowego przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie. Uzyskano aż 73 punkty na 110 możliwych, co oznacza przekroczenie poziomu wymaganego dla poziomu Gold aż o 13 punktów.

Budynek został zaprojektowany przez znaną warszawską pracownię Bulanda, Mucha Architekci. Konsultantem ds. LEED oraz wykonawcą modelu energetycznego była firma ARUP. Generalnym Wykonawcą była firma Budner.

Spośród bardzo wielu zastosowanych rozwiązań „zrównoważonych” można wymienić optymalizację parametrów technicznych fasady w celu ograniczenia całorocznego zużycia energii, zastosowanie dachu zielonego, ograniczającego efekt wysp ciepła oraz nasadzenie roślinności rodzimej oraz zaadaptowanej w celu ograniczenia zużycia wody oraz ilości środków stosowanych do ochrony roślin.

Co ważne, zredukowano zużycie energii o 48 % w stosunku do budynku referencyjnego, spełniającego minimalne wymagania normy ASHRAE, co przełożyło się na 14 punktów w ramach kredytu EA c1.

Budynek został również tak zaprojektowany, by ograniczyć zużycie wody. Zastosowano wodooszczędne wylewki umywalkowe i zlewozmywakowe, których wypływ waha się w zakresie 3,8 – 5 l/min, jak również pisuary, których zużycie wody nie przekracza 0,83 l/spłukanie. Zainstalowane spłuczki w toaletach mają minimalne pojemności: 2 (małe spłukanie) /3,5 (duże) l oraz 3 / 4 l. Wszystkie powyższe zabiegi pozwoliły na osiągnięcie oszczędności zużycia wody w stosunku do poziomu referencyjnego na poziomie 41%.

W trakcie prac projektowych bardzo ważnym kryterium było osiągnięcie wysokiego poziomu komfortu użytkowników budynku. W tym celu znacząco zwiększono ilość świeżego powietrza. Aby zwiększyć komfort cieplny użytkowników w budynku przewidziano możliwość indywidualnego sterowania temperaturą w miejscu pracy. Aż 88 % użytkowników będzie mieć możliwość indywidualnego dostosowania temperatury pomieszczenia do własnych potrzeb.

Dzięki temu, że budynek położony jest w ścisłym centrum miasta, użytkownicy będą mieć doskonały dostęp do komunikacji miejskiej. W odległości zaledwie 400m od budynku znajduje się stacja kolejowa pociągów podmiejskich i dalekobieżnych oraz dwie stacje I linii metra. Po uruchomieniu II linii metra w pobliżu budynku zostanie otwarta kolejna stacja kolejki podziemnej. W pobliżu Chmielnej 25 znajdują się również przystanki tramwajowe obsługujące 8 różnych linii oraz przystanki autobusowe obsługujące ponad 20 linii autobusowych. Dzięki przemyślanemu zlokalizowaniu budynku osiągnięto aż 6 punktów praktycznie za darmo.

W trakcie całego procesu powstawania budynku Inwestor wraz z całym zespołem projektowym i Generalnym Wykonawcą, dążył do stworzenia obiektu, który będzie się wyróżniał na tle innych biurowców w Warszawie. Dzięki certyfikacji LEED zastosowane zrównoważone rozwiązania mają wymiar realny i mierzalny. Co najważniejsze, nie sprowadzono certyfikacji LEED do odhaczania kolejnych punktów. Celem nadrzędnym było rzeczywiste zmniejszenie zużycia energii i wody, ograniczenie negatywnego wpływu procesu budowlanego na środowisko oraz maksymalizacja komfortu użytkowników.